Kredin.com Yazarları
18.04.2024

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Kredi, bankalar tarafından müşterilerine sunulan bir borç sistemidir. Toplu paraya ihtiyacınız olduğunda gerekli tutarı kredi yoluyla bankanızdan temin edebilirsiniz. Ardından taksit sistemiyle geri ödersiniz. Üstelik bazı durumlarda belli bir süre boyunca ödeme yapmazsınız. Böylece acil ihtiyacınızı giderir, geri ödeme için zaman kazanır ve taksit sistemiyle finansal yükünüzü hafifletirsiniz. Ancak bu taksitlere çoğunlukla faiz uygulanır. Çünkü bankanız, geri ödeme tamamlanana kadar geçen süre içindeki kaybını minimize etmeyi ve hatta size kazandırırken kendi de kâr sağlamayı hedefler. Fakat sıfır faizli kredi veren bankalar da mevcuttur.

 

Faizsiz kredi veren bankalar, müşterilerine borç tahsis ederken geleneksel uygulamadan kaçınır. Müşterilerin duyduğu geri ödeme endişesini azaltır. %0 faiz oranıyla kredi alan kişinin yalnızca anaparayı geri ödemesini mümkün kılar. Bu imkânı hem şahıslara hem de şirketlere sunar. Dolayısıyla hem özel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen bireyler hem de ticarî faaliyetlerini hızlandırmayı hedefleyen şirketler faizsiz kredi veren bankaları ziyaret edebilirler. 

Faizsiz Kredi Nedir?

Faizsiz kredi, kullandığınız borç para tutarından fazla geri ödeme yapmadığınız bir sistemdir. Yani faiz oranı %0 olan kredidir. 0 faiz krediler iki çeşittir. Bireysel olarak bu avantajdan yararlanmak isterseniz ihtiyaç kredisine başvurmanız gerekir. Şahıs firmanız için borç almak isterseniz ticarî amaçlı destek kredisi adı altında başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

Banka, faiz uygulamadığı kredilerde kendi çıkarını da düşünmek zorundadır. Bu nedenle faizsiz kredilerin vadeleri genellikle kısa sürelidir. Bu kredilerin ortalama 6 ay vade ile verildiği görülür. Böylece acil ihtiyacınızı karşılamanız ve kullandığınız paranın değeri değişmeden geri ödemeniz hedeflenir.

 

Faizsiz krediler çoğunlukla yüksek tutarlarda verilmez. Bu tip kredilerin 10.000 ila 30.000 TL arasında değiştiği gözlenir. Bazı bankalar kredinin bir kısmını nakit avans olarak vermeyi tercih eder. Böylece kısa süreli toplu paraya ihtiyacı olan kimseler bu kredilerden yararlanabilir. Üstelik düşük tutarların geri ödemesi de daha kolay olacağından bankalar hem sizi hem kendisini korur. 

 

Bankanın kendini koruduğu bir diğer durum, bu kredilerin de geleneksel uygulamalar gibi değerlendirmeye tabi tutulmasıdır. Yani ne yazık ki her başvuran faizsiz kredi sahibi olamaz. Kısa vadeli ve düşük miktarda verilmesi, bu kredinin önemsiz olduğu ve dağıtılabileceği anlamına gelmez. Bankalar, tıpkı geleneksel kredi verirken yaptıkları gibi faizsiz borç için de finansal durumunuzu araştırırlar. Gerekli koşulları sağladığınız takdirde kredi başvurunuz onaylanır. Siz de zamanında geri ödeyerek kredi notunuzu yükseltirsiniz. Böylece sonraki finansal sürecinizde daha yüksek meblağlı veya faizli krediler kullanmanız kolaylaşır.

Bankalar Neden Faizsiz Kredi Verir?

Faizsiz kredi, genellikle yeni müşterilere yönelik hazırlanan bir kampanyadır. Nitekim hoşgeldin kredisi olarak anılır. Yeni müşteriye faizsiz kredi veren bankaların amacı büyüme hedeflerini gerçekleştirmektir. Yani bankaların faizsiz kredi vermesinin başlıca sebebi yeni müşteriler kazanmaktır. Bu bankalar, daha fazla müşteriye ulaşarak genişleme sağlarlar. Aynı zamanda insanların güvenini kazanırlar. Kendi sektörlerinde itibarlarını yükseltirler. Böylece ortaklık ve sponsorluk şansları artar.

 

Faizsiz kredilerin bir diğer amacı, mobil şubeleri tanıtmak ve yaygınlaştırmaktır. Bankalar mobil uygulamaları üzerinden de kazanç sağlar. Üstelik şubelerin işlem yükünü hafifletirler. Nitekim faizsiz krediler, büyük çoğunlukla mobil uygulama üzerinden uzaktan müşteri olanlara yönelik sunulan bir hizmettir. Böylece bankalar sanal şubelerine sürekli uğrayabilecek bir müşteri kazanırlar. Siz de her an elinizin altında olan bir banka kazanırsınız. Kredi başvurunuzu ve diğer tüm işlemlerinizi dilediğiniz saatte kontrol edebilirsiniz. Birçok işlemi günün her saatinde gerçekleştirme özgürlüğüne sahip olursunuz.  


 
Paylaş

Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara tüketici kredisi
başvurusunda bulunmak kredin.com’da güvenli ve ücretsiz!

Yapı Kredi
Akbank
Garanti BBVA
QNB Finansbank
Denizbank
ING Bank
EnPara
İş Bankası
Cepteteb
Teb
Alternatif Bank
Vakıfbank
ICBC Turkey
Anadolubank
Fibabanka
Halkbank
Ziraat Bankası
Burgan Bank
Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemediğinizde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Bir takvim yılı içinde, kredi kartı borcunuzun asgari tutarını üç kez ödemezseniz kartınız nakit kullanımına, üç kez üst üste ödemezseniz hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılır. Bu noktaya geldiğinizde dönem borcunun tamamını ödeyene kadar kredi kartınız kullanıma açılmaz. Ayrıca U0 günlük bir gecikme yaşandığında yani 3 dönem üst üste ödeme yapmadığınızda hakkınızda yasal takip başlatılabilir. Yasal takip sonucunda ise genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Ödeme yapmadığınız süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder.
 
Taşıt kredisi başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:
● Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport aslı ve fotokopisi.
● Araç kredisi başvurusu yapacak kişinin en güncel elektrik, su, telefon,doğal gaz faturaları veya ikametgah belgesi.
● İş türüne göre talep edilen evraklar, emekliler, maaşlı çalışanlar ve şirketi olan kişilere göre farklılık gösterir. Maaşlı çalışanlardan talep edilen gelir belgesi, son 1 yıla ait maaş bordrosudur. Emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve aylık emekli maaşını içeren banka hesap cüzdanıdır. Şirketi olan kişiler için ise, yıllık gelir vergisi beyannamesi ve  vergi levhası taşıt kredisi için gerekli evraklar arasındadır.
● Satın alınacak otomobilin, sıfır kilometre olması durumunda, otomobilin
proforma faturası gereklidir.
En uygun konut kredisini bulmak için hesaplama yaparken yalnızca faiz oranı ile
kredinin toplam maliyeti belirlenemez. Çünkü konut kredilerinde ilave olarak şu
ücretlendirmeler de yer alır:
● Dosya masrafı
● Ekspertiz bedeli
● İpotek tahsis bedeli
● DASK ücreti
● Konut sigortası bedeli
● Hayat sigortası ücreti
● Ferdi kaza sigortası ücreti
● Hesap işletim ve ekstre ücretleri
Bunlara ek olarak eğer bir erken ödeme gerçekleşirse burada ceza söz konusu olabiliyor. Yani ev kredisi taksitlerinizin tamamını vadesinden önce ödemek isterseniz, ödemek istediğiniz tutarın en fazla %2 oranında ceza ödeyebilirsiniz. Bu durum, kredi veren bankanın inisiyatifinde. En ucuz ev kredisini bulabilmek için tüm bu etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
Konut ve Ev Kredileri İçin Gerekli Evraklar 2023;
● Başvuru formu
● Kimlik belgesi
● Gelir belgesi (maaş bordrosu ya da vergi levhası)
● Serbest mesleğe sahip olanlar için ilgili meslek kuruluşundan alınmış
üyelik belgesi fotokopisi
● Şirket sahipleri için şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret
sicil gazetesinin fotokopisi
● Yapımına henüz başlanmamış binalardan alınacak konutlar için inşaat
ruhsatı (bu noktada konut projesi ile bankanın anlaşması olması gerekmekte.)
● Yapımı henüz tamamlanmamış binalardan alınacak konutlar için inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi
● Tamamlanmış binalardan alınacak konutlar için kat mülkiyeti tapusu fotokopisi
● Ekspertiz raporu (bankanın anlaştığı bilirkişiden hizmet alabileceğiniz
gibi kendiniz de dışarıdan bir bilirkişi tutabilirsiniz.)
 
Ev kredilerinde tahsis edilen dosya masrafı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili yönetmeliğe göre kredi tutarının binde 5’ini  geçemez. Yani 100.000 TL’lik bir konut kredisinin dosya masrafı en fazla 500 TL olabilir. Dosya masrafsız konut kredisi kullanmak ise tamamen bankanın inisiyatifinde. Zaman zaman kredi veren bankalar bu yönde kampanya yapabiliyorlar. Yine ev sahibi olmak için bütçe hesaplaması yaparken dosya masrafını da hesaplamalarınıza dahil etmenizde fayda var.