Kredin.com Yazarları
18.04.2024

Dijital Kredi Nedir?

Dijital Kredi Nedir?

Nakit, kredi veya banka kartı kullanımı fiziksel alışverişlerde hala en sık tercih edilen yöntemlerdir. Sanal alışverişlerde de kart ödemesi tercih edilirken havale veya EFT yöntemlerinin de kullanıldığı görülür. Ancak kredi kartı limitiyle ilgili sorunlar yaşamak istemeyenler için modern ve güvenli bir yöntem mevcuttur. Bu yöntem dijital, kolay, hızlı veya mobil kredi gibi isimlerle anılır. Çünkü söz konusu krediyi mobil dâhil olmak üzere tüm dijital ortamlardan hızla sağlayabilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu bağlamda dijital kredinin kısa vadeli ve geri ödemeli sanal borç olduğunu söylemek mümkündür.

Dijital Kredi Nasıl Kullanılır?

Dijital kredi kullanmak son derece kolay ve konforludur. Bu krediyi başvurunuz onaylandıktan hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Onaylanan kredi tutarı doğrudan dijital hesabınıza aktarılır. Dolayısıyla bu krediyi hesabınızdaki herhangi bir parayı harcadığınız gibi kullanabilirsiniz. Nakit olarak çekebilirsiniz. Fiziksel veya sanal alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Vadeniz dolduğunda faiz ve masraflarıyla beraber geri ödersiniz.

Dijital Kredi İçin Şubeye Gitmek Gerekir mi?

Dijital kredi, adı üzerinde sanal bir kavramdır. Dijital kredi başvurusu için şubeye gitmenize gerek yoktur. Zaten bu yöntem, şubelerde saatlerce beklemenizi önlemek için hazırlanmıştır. Böylece acil ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olur. 

 

Bu krediyi bankalar veya ödeme çözümleri sunan şirketler sağlayabilir. Dilerseniz müşterisi olduğunuz bankanın internet veya mobil şubesine girebilirsiniz. Eğer internet bankacılığınız yoksa ilgili şirketin mobil uygulamasını indirerek veya tarayıcınız üzerinden dijital hesabınızı açmanız gerekir. Veya dilerseniz bir aracı kuruluşu tercih edebilirsiniz. Aracı kuruluşlar, dijital kredi veren bankalarla anlaşmalıdır. Sizi doğrudan anlaşmalı bankalara yönlendiren bu sağlayıcılar işleminizi daha kolay tamamlamanıza yardımcı olabilirler.

 

Seçtiğiniz yönteme göre ilgili başvuru sayfasına yönlendirildiğinizde isim, adres ve çalışma durumu gibi klasik bilgileri girmeniz gerekir. İstenilen bilgiler, başvuruda bulunduğunuz kuruluşa göre değişkenlik gösterebilir. Verilen bilgiler, kredi geçmişiniz, banka ekstreleriniz ve benzerî finansal verileri algoritmalar tarafından analiz edilir. Eğer başvuru onaylanırsa kredi itibarının belirlenmesini ardından miktar ortaya çıkar. İlgili tutar, dijital banka hesabınıza aktarılır. Bu aktarım işlemi, aynı gün içinde gerçekleşir. 

Dijital Kredinin Avantajları Nelerdir?

Dijital kredi; zaman, mekân ve masraf gibi konularda birçok avantaj sağlar. Üstelik sonraki kredi işlemleriniz için de fayda sunar. Bu kredinin avantajları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

 
  • Kolay başvuru: Sanal kredinin en büyük avantajlarından biri şubeye gitmeden, sıra beklemeden, sayısız evrak doldurmadan ve onay için günlerce endişelenmeden başvuru yapmaktır. Akıllı telefonunuzla birkaç dakika içinde yapacağınız başvurular ile kredi sahibi olabilirsiniz.
 
  • Hızlı onay: Bu kredi başvuruları otomatik olarak onaylanır veya reddedilir. Bu sayede başvurunuz hızla sonuçlanır.
 
  • Kısa vade seçenekleri: Acil ihtiyaçlarınız için tasarlanan bu kredilerin vadeleri genellikle kısa sürelidir. Böylece kredinizi hemen kullanıp kısa süre içinde geri ödeyebilirsiniz. Aylar veya yıllar boyunca borç ödemek zorunda kalmazsınız.
 
  • Düşük faiz: Sanal kredilerin faiz oranları genellikle düşüktür. Böylece finansal yükünüzü hafifletmeniz mümkün olur.
 
  • Ödeme aracı olarak kullanımı: Sanal kredileri doğrudan hesabınıza aktarıldığı için bu tutarla alışveriş, havale veya fatura ödemesi yapabilirsiniz. 
 

Dijital ortamda alacağınız kredilerin daha birçok avantajı bulunur. Örneğin kısa vade ve düşük faiz oranları sayesinde bu kredileri zamanında ödersiniz. Böylece kredi notunuzu da yükseltirsiniz. Hem ihtiyaçlarınızı karşılar hem finansal geleceğinize yatırım yaparsınız. 


 
Paylaş

Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara tüketici kredisi
başvurusunda bulunmak kredin.com’da güvenli ve ücretsiz!

Yapı Kredi
Akbank
Garanti BBVA
QNB Finansbank
Denizbank
ING Bank
EnPara
İş Bankası
Cepteteb
Teb
Alternatif Bank
Vakıfbank
ICBC Turkey
Anadolubank
Fibabanka
Halkbank
Ziraat Bankası
Burgan Bank
Birçok kişi için ihtiyaç kredisi başvurusu, nakit para sıkışıklığında akla gelen ilk çözüm. Özellikle internet üzerinde sıkça yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, ret cevabının nedeni olabiliyor. Böyle durumlarda son başvurunuzdan 21 gün sonra tekrar denemenizi tavsiye ederiz. Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda tüketici kredisine başvurabilirsiniz. Düşük oranlar ve istediğiniz banka üzerinden faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz ancak tüketici kredisine başvurabilmeniz için bazı temel etmenler var. Kredinizin çıkması için bu temel etmenlere sahip olmanız gerekir. Kredi notunuza bağlı olarak ihtiyaç (tüketici) kredisi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. Kredi puanınızın düşük olması nedeniyle bankalar tarafından olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kredi puanınızın düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu; geçmişe dönük kredi ve kredi kartı ödemelerinize, mevcut borç durumunuza ve gelir durumunuza göre tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemin alternatifi ise doğrudan ilgili kurumdan puanınızı öğrenmek olacaktır. En avantajlı ihtiyaç kredisini bulabilmek için HangiKredi'den ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.
Otomobil kredilerinde maksimum vade G0 aydır. Sıfır araç için ve ikinci el araç için aldığınız taşıt kredisini G0 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Geri ödeme yapacağınız vadeyi belirlerken ödeyebileceğiniz aylık tutarı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Taşıt kredisi ipotekli bir kredi türü olduğundan borcunuzu ödeyememeniz durumunda banka tarafından aracınıza el konulabilir. Bu nedenle hesaplama yaparak aylık taksitlerin sizi zorlamayacağı tutarda ve uzunlukta kredi almanızda fayda var.
En uygun konut kredisini bulmak için hesaplama yaparken yalnızca faiz oranı ile
kredinin toplam maliyeti belirlenemez. Çünkü konut kredilerinde ilave olarak şu
ücretlendirmeler de yer alır:
● Dosya masrafı
● Ekspertiz bedeli
● İpotek tahsis bedeli
● DASK ücreti
● Konut sigortası bedeli
● Hayat sigortası ücreti
● Ferdi kaza sigortası ücreti
● Hesap işletim ve ekstre ücretleri
Bunlara ek olarak eğer bir erken ödeme gerçekleşirse burada ceza söz konusu olabiliyor. Yani ev kredisi taksitlerinizin tamamını vadesinden önce ödemek isterseniz, ödemek istediğiniz tutarın en fazla %2 oranında ceza ödeyebilirsiniz. Bu durum, kredi veren bankanın inisiyatifinde. En ucuz ev kredisini bulabilmek için tüm bu etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemediğinizde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Bir takvim yılı içinde, kredi kartı borcunuzun asgari tutarını üç kez ödemezseniz kartınız nakit kullanımına, üç kez üst üste ödemezseniz hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılır. Bu noktaya geldiğinizde dönem borcunun tamamını ödeyene kadar kredi kartınız kullanıma açılmaz. Ayrıca U0 günlük bir gecikme yaşandığında yani 3 dönem üst üste ödeme yapmadığınızda hakkınızda yasal takip başlatılabilir. Yasal takip sonucunda ise genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Ödeme yapmadığınız süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder.
 

Taşıt kredisi çekmek için kefil, olmazsa olmaz bir şart değil. Kredi notu sisteminin getirdiği kolaylık sayesinde banka zaten sizing ödeme performansınızla ilgili ve borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili genel bir fikre sahip olup başvuruyu buna göre değerlendiriyor. Ancak yine de bazı durumlarda banka kefil talep edebilir.