Kredin.com Yazarları
15.03.2024

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Finansal durumunuz bazen hayatın hızına yetişemeyebilir. Bu gibi durumlarda bankalar size yardımcı olur. Onlarca bankanın sayısız teklifini değerlendirerek kendinize uygun bir kredi seçeneği bulabilirsiniz. Aldığınız kredi ile ihtiyaçlarınızı hızla giderir ve hayatı ertelemek zorunda kalmazsınız. Ancak kredi çekebilmek için şartları karşılamanız gerekir. Bu şartlar bankaya veya çekmek istediğiniz kredi türüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak mutlaka karşılamanız gereken birtakım genel şartlardan söz etmek mümkündür. Kredi çekmek için şartlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

 
  • Kanunen reşit olmak
  • Belgelenebilir gelir sahibi olmak
  • Minimum üç ay sigortalı olmak
  • Kredi notunun risksiz grupta yer alması
 

18 yaş, kredi çekme şartlarından ilkidir. Resmiyette reşit olmadan yaptığınız kredi başvuruları reddedilir. Sigortalı ve bordrolu çalışanlar için 18 yaşında kredi çekmek mümkündür. Ancak bu sigortanın kredi başvuru tarihinden en az 3 ay önce başlamış ve devam ediyor olması gerekir. Hatta bazı bankalar asgari süreyi 6 ay olarak belirlemiştir. Kredi çekmek için şartların sonuncusu risksiz bir kredi notuna sahip olmaktır. Kart ödemelerini düzenli yapmak, geçmişte alınan kredi taksitlerini disiplinli yatırmak ve güncel finansal durumunuzu dengeli olması gibi özellikler, kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuruda bulunduğunuz bankanın nezdinde kredi çekmek için şartları karşılarsanız ön onaydan geçmiş olursunuz. Yani normal şartlarda 18 yaşın üzerindeki en az 3 veya 6 aylık maaşlı, sigortalı ve risksiz kredi notuna sahip tüm çalışanlar ön onaydan geçer. Ön onaydan geçtikten sonra gerekli tüm belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde bankaya ibraz etmeniz gerekir. “Bankadan ilk defa kredi çekmek istiyorum” diyenler, gerekli belgeleri öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirler.

 
  • Kimlik belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet kullanılabilir.
 
  • İkametgâh: Muhtarlıktan alınan ikâmetgâh belgesi veya başvuran adına düzenlenmiş herhangi bir fatura kullanılabilir.
 
  • Gelir belgesi: Çalışanlar için bordro veya imzalı mühürlü maaş yazısı gerekir. Serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu gereklidir. Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapusu ve müstahsil makbuzu istenir. Emekliler için emekli maaşının yatırıldığı hesap cüzdanı talep edilir. Kira geliriyle geçinenlerin ise tapu, kira sözleşmesi ve kiranın düzenli ödendiğini gösteren hesap hareketlerini içeren belgeyi ibraz etmeleri gerekir.
 
  • SGK hizmet dökümü: Bu belge kişinin çalışma durumu göstermesi, dolayısıyla krediyi geri ödeme imkânı olup olmadığını göstereceği için talep edilir.
 

Tüm bankalar tarafından istenen genel belgeler bunlardır. Ancak bazı banka şubeleri sizden kefil isteyebilir. Ayrıca yüksek meblağlı kredi başvurularında hayat sigortası yaptırmanızı da talep edebilirler. Talepleri ve tüm belgeleri tamamladığınız takdirde kredi alma şartlarını karşılamış olursunuz. Geriye sadece başvurunuzun sonucunu beklemek kalır.

Kredi Kullanım Terimleri: İpotek, Rehin, Haciz

Resmî kredi şartları arasında sayılmasa da bazı terimleri bilmek size avantaj sağlar. Örneğin banka, borcunuza yani aldığınız krediye karşılık bir taşınmazı ipotek edebilir. Bu taşınmazlar çoğunlukla ev, araba veya arsadır. Böylece banka kendine güvence sağlar. Borç ödenmediği takdirde ipotek edilen mülkün kullanım hakkı bankaya geçer. İpotek alternatifi, yeterli kredi notuna sahip olmayan müşteriler veya yüksek meblağlı krediler için ortaya çıkar. 

 

Rehinin ipotekten farkı taşınır mallar için geçerli olmasıdır. Banka, borcun ödenmemesi halinde tahsis edilmek üzere birtakım mallara el koyabilir. Haciz hem taşınır hem de taşınmaz mallar için geçerlidir. İcra takip sürecinin kesinleşmesiyle beraber ortaya çıkar. Borç ödenmediği takdirde adlî ve idarî makamlar tarafından verilen kararla alacaklının borcuna karşılık gelen mal ve mülkler haczedilir. Borç tamamen ödendiğinde haciz kaldırılır.


 
Paylaş

Kredi Kartı Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara tüketici kredisi
başvurusunda bulunmak kredin.com’da güvenli ve ücretsiz!

Yapı Kredi
Akbank
Garanti BBVA
QNB Finansbank
Denizbank
ING Bank
EnPara
İş Bankası
Cepteteb
Teb
Alternatif Bank
Vakıfbank
ICBC Turkey
Anadolubank
Fibabanka
Halkbank
Ziraat Bankası
Burgan Bank
Konut kredisi yapılandırma en basit anlatımıyla mevcut kredi borcunun, yeni bir kredi ile baştan planlanmasıdır. Yeniden yapılandırmada, o gün geçerli olan kredi yapılandırma faiz oranları ile hesaplanmış yeni bir ödeme takvimi oluşturulur. Duruma göre taksit tutarları artabilir ya da azalabilir.
Genellikle iki durumda yapılır:
● Güncellenen konut kredisi faiz oranları, kredinin kullanıldığı dönemdeki faiz oranlarından düşük olması durumunda tüketicinin talep etmesi ile,
● Kredi borcununun ödenememsi ve U0 günlük sınıra gelinmesi durumunda bankanın önerisi ile.
Borcunuzu ödemekte zorluk yaşıyorsanız bankanızla görüşerek kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.
Konut kredinizi ödemekte zorluk yaşıyorsanız yapılandırarak aylık taksit tutarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer U0 günlük gecikmeniz varsa yasal takibe girersiniz. Yasal takibe girmeden önce banka size yapılandırma teklif eder.  Bu olanaktan yararlanarak kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir zamanda da bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu noktada belirtmek isteriz ki yapılandırma faiz oranları güncel faiz oranlarından ayrı belirlendiği için konut kredisi faizlerinin düşmesi, yapılandırma faiz oranının da düşeceği anlamına gelmez.
 
En uygun konut kredisini bulmak için hesaplama yaparken yalnızca faiz oranı ile
kredinin toplam maliyeti belirlenemez. Çünkü konut kredilerinde ilave olarak şu
ücretlendirmeler de yer alır:
● Dosya masrafı
● Ekspertiz bedeli
● İpotek tahsis bedeli
● DASK ücreti
● Konut sigortası bedeli
● Hayat sigortası ücreti
● Ferdi kaza sigortası ücreti
● Hesap işletim ve ekstre ücretleri
Bunlara ek olarak eğer bir erken ödeme gerçekleşirse burada ceza söz konusu olabiliyor. Yani ev kredisi taksitlerinizin tamamını vadesinden önce ödemek isterseniz, ödemek istediğiniz tutarın en fazla %2 oranında ceza ödeyebilirsiniz. Bu durum, kredi veren bankanın inisiyatifinde. En ucuz ev kredisini bulabilmek için tüm bu etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Konut kredisi yapılandırma en basit anlatımıyla mevcut kredi borcunun, yeni bir kredi ile baştan planlanmasıdır. Yeniden yapılandırmada, o gün geçerli olan kredi yapılandırma faiz oranları ile hesaplanmış yeni bir ödeme takvimi oluşturulur.Duruma göre taksit tutarları artabilir ya da azalabilir. Genellikle iki durumda yapılır:
● Güncellenen konut kredisi faiz oranları, kredinin kullanıldığı dönemdeki faiz oranlarından düşük olması durumunda tüketicinin talep etmesi ile,
● Kredi borcununun ödenememsi ve U0 günlük sınıra gelinmesi durumunda bankanın önerisi ile.
Borcunuzu ödemekte zorluk yaşıyorsanız bankanızla görüşerek kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.Konut kredinizi ödemekte zorluk yaşıyorsanız yapılandırarak aylık taksit tutarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer U0 günlük gecikmeniz varsa yasal takibe girersiniz. Yasal takibe girmeden önce banka size yapılandırma teklif eder.  Bu olanaktan yararlanarak kredinizi yapılandırabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir zamanda da bankanızla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu noktada belirtmek isteriz ki yapılandırma faiz oranları güncel faiz oranlarından ayrı belirlendiği için konut kredisi faizlerinin düşmesi, yapılandırma faiz oranının da düşeceği anlamına gelmez.

Taşıt kredisi çekmek için kefil, olmazsa olmaz bir şart değil. Kredi notu sisteminin getirdiği kolaylık sayesinde banka zaten sizing ödeme performansınızla ilgili ve borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili genel bir fikre sahip olup başvuruyu buna göre değerlendiriyor. Ancak yine de bazı durumlarda banka kefil talep edebilir.
 

İhtiyaç kredisi başvuru yaparken aranan en temel şartlar arasında 18 yaşından büyük olmak, belgelenibilir gelire sahip olmak, sigortalı çalışan olmak ve kredi notunun risksiz grupta yer alması var. Krediniz ön onaydan geçtikten sonra ise sıra bankaya belge ibraz etmeye geliyor. Bankalara tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:
Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.
İkamet Adresini Gösterir Belge: Muhtarlık ikametgahı veya başvuru sahibinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura olabilir.
Gelir Belgesi: Çalışanlar için maaş bordrosu veya imzalı mühürlü maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu; çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeleri ve müstahsil makbuzu; emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı gereklidir. Kira geliri ile ihtiyaç
kredisi başvurusu talebinde bulunmak istiyorsanız; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın yattığına dair hesap hareketlerini gösterir evrak ibraz etmeniz gerekir.
İhtiyaç kredisi başvurusu talebinde bulunduğunuz bankanın ilgili şubesi, eğer gerek görürse sizden kefil de isteyebilir. Kefil talep etmek veya etmemek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisindedir. Ayrıca bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri de talep ederler.Ayrıca, tüketici kredisi başvurusu sırasında bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlı kredilerde bir şart olarak öne sürülür, küçük meblağlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilebilir.
Hayat sigortanızı ister bankadan, ister dışarıdan kendiniz yaptırabilirsiniz. En iyikredi ürününü bulmak için HangiKredi'den hızla ve güvenle kredi sorgulaması
yapabilirsiniz.